Skip to main content

Poradnik kariery

Praktyczne porady na każdym etapie kariery zawodowej. Od wskazówek, jak napisać profesjonalne CV i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, po rekomendacje dotyczące rozwoju zawodowego. Dla zatrudnionych, poszukujących pracy oraz planujących zmianę ścieżki kariery.

Monster wyczuwa Twój talent - nowa kampania wizerunkowa Monster Polska

8 powodów, dla których pracy nie należy szukać w parach lub ze znajomymi

Jak mądrze ryzykować na początku kariery?

9 porad, jak skutecznie motywować zespół

10 pierwszych kroków do wymarzonej pracy (infografika)

Filary kariery

Niezależnie od modelu, według którego budujesz swoją karierę zawodową, czy jesteś managerem, specjalistą czy przedsiębiorcą, są pewne zachowania i strategie, które pomogą ci skuteczniej osiągać zakładane cele. Możemy przyjąć, iż są to „filary kariery”. Warto je przemyśleć krok po kroku i zaplanować działania, które będą je wzmacniały. Życie zawodowe budowane w oparciu o mocne fundamenty przyniesie ci z pewnością dobre efekty i satysfakcję.

Masz czas?

O ważnych dla nas sprawach z jakichś powodów myślimy rzadko. Na ogół brakuje czasu. Może dlatego, że się po prostu boimy? Jeszcze coś wymyślimy nowego, co nam zaburzy święty spokój, podważy utrwalone rutyną przekonania albo każe podjąć jakieś nowe działania? Czegoś poszukać? Z czymś się pożegnać? Zmienić coś?

Otwartość na nowe

Jakoś tak jest, że kiedy czytamy ogłoszenia rekrutacyjne, nasza uwaga skupia się na twardych wymaganiach tj. pożądane wykształcenie, doświadczenie oraz wynagrodzenie (jeśli zostało wymienione). Pomijamy natomiast, że zwykle jest tam także zdanie lub dwa o oczekiwanej postawie, że wymagana jest chęć uczenia się, otwartość, zaangażowanie, współpraca w zespole, inicjatywa czy zdolności przywódcze. To mamy wszyscy, a przynajmniej tak nam się w trakcie czytania wydaje.

Udane życie zawodowe

Każdy z nas inaczej definiuje karierę. Nie każdy zresztą chce zrobić „karierę”. Z pewnością jednak chcemy, żeby nasza praca dawała nam satysfakcję i przyczyniała się do ogólnego poczucia, że jesteśmy szczęśliwi. Nowoczesne pojmowanie kariery dalekie jest od utartych schematów, według których polegała ona na pięciu się na kolejne szczeble kariery i coraz to wyższych zarobkach. Z pewnością znasz ludzi, którzy mają to wszystko, a wcale ich tak pojęty sukces nie cieszy.

Zawodowa „Akcja JA”

Firmy regularnie współzawodniczą ze sobą o tytuł najbardziej pożądanego pracodawcy. Robią bardzo wiele, by przyciągnąć do siebie najlepszych ludzi. Marka pożądanego pracodawcy bardzo podnosi wartość firmy i pomaga jej przyciągać najlepszych kandydatów. A czy Ty, jako pracownik troszczysz się o swoją markę? Może powinien powstać konkurs na najbardziej pożądanego pracownika? A gdyby go zorganizowano, to czy miałbyś szansę wygrać?

Zmiany, którym podlegamy vs. zmiany, których chcemy

Zmiany w naszym życiu są najróżniejszej natury. Mogą być zmiany błahe i fundamentalne, realne i pozorowane, ewolucyjne i rewolucyjne, wewnętrzne i zewnętrzne, pożądane i niepożądane, świadome i nieświadome. Każde z tych kryteriów podziału coś nam ważnego mówi, zarówno o samej zmianie, jak i o nas – o tym, jacy jesteśmy, co czujemy, czego chcemy, czego potrzebujemy, co zmieniać umiemy, a czego nie.

Oswoić zmianę

Zmian chcemy wszyscy. Gdy pytam, kto chce zmian (a często pytam!), najczęściej dostaję odpowiedzi typu „moja praca, moje mieszkanie, miasto, kraj, szef, szkoła, służba zdrowia, politycy, media, rodzice, teściowie, koledzy, etc. powinno się zmienić”. Wszystko jest nie takie, jak byśmy chcieli. A my sami?

Chce Ci się?

Jakoś często ostatnio słyszę ludzi, którzy mówią „nie chce mi się”. Kryzys? Wypalenie? Może zmęczenie pracą? Wydarzeniami? Emocjami? Rzeczywiście życie nas ostatnio nie rozpieszcza. Daje i odbiera, zmienia, zaskakuje – bądź każe czekać. Jak to życie. Spadające marże, duża niepewność, rosnąca konkurencja, procedury, procesy i projekty. Więcej, szybciej, lepiej.

Oswoić networking

Wiele osób szukających pracy bądź awansu narzeka na brak ofert, czy możliwości na rynku. że nową pracę dostaje się jedynie „po znajomości”. I jak ich nie masz, nikt nie zaprosi cię nawet na spotkanie – twierdzą. Bardzo często mają rację. „Krewni i znajomi królika” biorą wszystko?

Polacy i Czesi marzą o nowej pracy, Brytyjczycy o przekwalifikowaniu, a Finowie o mniejszej ilości obowiązków - postanowienia zawodowe w 2017 roku

Siedem postanowień zawodowych, cztery narodowości, różne priorytety – tak można podsumować nasze najnowsze badanie, które zostało przeprowadzone w Polsce, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Czechach. Jest też coś, co łączy wszystkich. Niezależnie od kraju pracownicy wyznaczają sobie ambitne cele w życiu zawodowym, najczęściej chcą zmienić pracodawcę.