Skip to main content

Poradnik kariery

Praktyczne porady na każdym etapie kariery zawodowej. Od wskazówek, jak napisać profesjonalne CV i przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, po rekomendacje dotyczące rozwoju zawodowego. Dla zatrudnionych, poszukujących pracy oraz planujących zmianę ścieżki kariery.

Monster wyczuwa Twój talent - nowa kampania wizerunkowa Monster Polska

7 rzeczy, które wzbudzą podejrzenia w Twoim CV

„To już zamknięty rozdział”. Jak mówić o byłym, obecnym i potencjalnym pracodawcy?

Programista robotów czyli człowiek, bez którego nie ma drzwi w samochodzie

30 rzeczy, które zepsują rozmowę rekrutacyjną

Ile powinieneś zarabiać? – sprawdź w aplikacji Paylab Salary Checker

Z nie do końca wyjaśnionych przyczyn – w Polsce nie lubimy rozmawiać o pieniądzach. W procesie rekrutacji o proponowanych zarobkach dowiadujemy się na samym końcu, o „takie rzeczy” nie wypada również pytać wprost rodziny czy znajomych. Nawet w Internecie trudno o rzetelne i aktualne informacje.

Czy Polacy całują się w pracy? Jak myślisz?

Jeśli pośród bieli, niedającej za wygraną w tym roku zimy, zaczynasz zauważać coraz większe ilości czerwieni i różu – nabierasz podejrzeń. Kiedy witryny sklepowe i Internet zaczynają zalewać Cię falą serduszkowych ofert – masz pewność – zbliżają się Walentynki.

Walentynkowe oferty pracy. Jak ustrzelić pracę dorywczą?

Najpewniej jeszcze nie w głowie ci walentynkowe amory. Jeśli jednak chciałbyś zarobić przy okazji Święta Zakochanych, to już powinieneś/powinnaś rozglądać się za ogłoszeniami. Najbliższe tygodnie to czas, w którym możesz liczyć na walentynkowe oferty pracy. Podpowiadamy, gdzie ich szukać i jakie obowiązują stawki.

Zawodowa „Akcja JA”

Firmy regularnie współzawodniczą ze sobą o tytuł najbardziej pożądanego pracodawcy. Robią bardzo wiele, by przyciągnąć do siebie najlepszych ludzi. Marka pożądanego pracodawcy bardzo podnosi wartość firmy i pomaga jej przyciągać najlepszych kandydatów. A czy Ty, jako pracownik troszczysz się o swoją markę? Może powinien powstać konkurs na najbardziej pożądanego pracownika? A gdyby go zorganizowano, to czy miałbyś szansę wygrać?

Oswoić zmianę

Zmian chcemy wszyscy. Gdy pytam, kto chce zmian (a często pytam!), najczęściej dostaję odpowiedzi typu „moja praca, moje mieszkanie, miasto, kraj, szef, szkoła, służba zdrowia, politycy, media, rodzice, teściowie, koledzy, etc. powinno się zmienić”. Wszystko jest nie takie, jak byśmy chcieli. A my sami?

Udane życie zawodowe

Każdy z nas inaczej definiuje karierę. Nie każdy zresztą chce zrobić „karierę”. Z pewnością jednak chcemy, żeby nasza praca dawała nam satysfakcję i przyczyniała się do ogólnego poczucia, że jesteśmy szczęśliwi. Nowoczesne pojmowanie kariery dalekie jest od utartych schematów, według których polegała ona na pięciu się na kolejne szczeble kariery i coraz to wyższych zarobkach. Z pewnością znasz ludzi, którzy mają to wszystko, a wcale ich tak pojęty sukces nie cieszy.