Skip to main content

5 powodów, dla których nie możemy spać

5 powodów, dla których nie możemy spać

MAJ 2017

Krótko śpimy. Co nas trapi? Martwi nas zbyt duża liczba obowiązków w pracy i brak pieniędzy. Inne kłopoty mają Czesi, Słoweńcy i Finowie – wynika z naszego badania „Stres w miejscu pracy”. Niezależnie od kraju recepta na stres jest jedna – dłuższy sen.

Czy długość snu może mieć wpływ na postrzeganie szefa, kolegów z pracy albo nowego projektu? I co stresujący klient ma wspólnego z tym, jak w nocy śpisz? Otóż ma i to bardzo dużo.

W naszym badaniu wzięło udział ponad 58,5 tys. pracowników z jedenastu krajów europejskich, takich jak: Słowacja, Węgry, Czechy, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Słowenia, Chorwacja, Litwa, Łotwa, Finlandia i Polska. Okazało się, że im bardziej stresujące miejsce pracy, tym głębsze kłopoty pracowników ze snem. Z kolei im mniej snu, tym poważniejszy spadek formy, większe napięcie i mniejsza chęć dbania o relacje w pracy.

Sen do pięciu godzin? Jesteśmy liderem

Zapytaliśmy, jak długo śpimy w noc poprzedzającą pracujący dzień. Okazało się, że zaledwie 5% osób ze wszystkich krajów śpi powyżej 8 godzin. Pozostali śpią krócej.

Poniżej 5 godzin śpi tylko 2% pracowników w Europie. W Polsce wynik ten wynosi jednak aż 5%. Na Łotwie i w Finlandii na tak krótki sen decyduje się zaledwie 1% pracujących osób. Na pocieszenie mamy w Polsce jest też najwięcej śpiochów J Ich sen trwa powyżej 8 godzin. Pospać lubią też pracownicy na Węgrzech i w Bośni i Hercegowinie.

Oto 5 powodów, dla których stresujemy się w pracy i nie możemy spać

Z danych wynika, że to ile śpimy, ma wpływ na to, jak czujemy się w pracy. O ile zmiany organizacyjne, dojazdy, oczekiwania szefa czy słabe relacje z kolegami, znosimy; o tyle są kwestie, które naprawdę nas drażnią.  

1. Zbyt wiele obowiązków

Co czwarta osoba stwierdziła, że ma poczucie nadmiaru obowiązków. W Polsce ten problem także jest numerem jeden. Wskazało na niego aż 33% pracowników. Spośród wszystkich krajów to jednak mieszkańcy Słowenii najbardziej narzekali na piętrzące się obowiązki, a problem okazał się błahy dla Serbów i Finów.

Z badań wynika, że na tego typu stres narażone są zwłaszcza osoby, które odpowiadają za wyniki. Ci pracownicy śpią mniej i intensywniej odczuwają wszelkie minusy wykonywanego zawodu.

2. Problemy finansowe

Przyczyną stresu są równie często kłopoty finansowe. W Polsce narzekało na nie aż 26% osób. Rekord padł jednak w Bośni i Hercegowinie i wyniósł 34%. O pieniądze obawiają się zwłaszcza mniej wykwalifikowani pracownicy i osoby o niskich dochodach. To one też często ponoszą zdrowotne skutki wykonywania zawodu. Problemów finansowych nie mają zaś Finowie.

3. Nadgodziny

Praca, praca i jeszcze raz praca – z tego powodu rozdrażnionych jest aż 15% Polaków i najwięcej, bo 26% pracowników w Słowenii. Osobom, które przesiadują w pracy, trudniej jest też osiągnąć równowagę między pracą a życiem prywatnym. Niewiarygodne (!), ale mieszkańcy Finlandii, w ogóle nie znają problemu nadgodzin.

4. Wypalenie

Już 13% z nas czuje się wypalona zawodowo. Ten stan zaobserwowano we wszystkich grupach zawodowych. Byli w nich programiści, lekarze, nauczyciele czy policjanci. Najbardziej zmęczeni pracą są mieszkańcy Słowenii, najmniej (ponownie) – Finowie.

5. Długi czas pracy bez urlopu

Wśród wszystkich badanych krajów na brak urlopu narzekało – 16% osób, w Polsce – 15%. Z takim kłopotem borykają się najczęściej osoby na kierowniczych stanowiskach.  

Bezstresowa praca? To możliwe

Co ciekawe, część badanych przyznała, że nie ma stresującej pracy. Odpowiedziało tak aż po 14% Polaków, Słowaków, Czechów oraz pracowników z Bośni i Hercegowiny. Stresu w pracy nie odczuwa (rekordowo), bo aż 22% Finów.

 

Ile śpi przeciętny polski pracownik?

>> mniej niż 5 godzin – 5 proc.

>> od 5 do 6 godzin – 21 proc.

>> od 6 do 7 godzin – 38 proc.

>> od 7 do 8 godzin – 29 proc.

>> powyżej 8 godzin – 7 proc.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Nie przegap nigdy wpisu!

monsterpolska


Back to top