Skip to main content

Popularne zwroty w CV. Które usunąć? Które dodać?

Popularne zwroty w CV. Które usunąć? Które dodać?

11 kwietnia 2017

Z pewnością jesteś osobą pracowitą, innowacyjną ze znakomitymi umiejętnościami komunikacyjnymi. Niestety taki sam jest każdy inny kandydat do pracy. Przynajmniej tak wynika z CV. Wszystko przez często nadużywane słowa. A to, co jest notorycznie używane traci na wartości.

Zobacz, jakich słów warto unikać. Podpowiemy też, jak je zastąpić.

PRACOWITY

Myślisz, że to oznacza: “Robię wszystko, aby pracę wykonywać jak najlepiej.”

Pewnie, że jesteś pracowity. A nawet, jeżeli nie jesteś, to przecież nie przyznasz się do tego w CV.

Zamiast mówić o oczywistościach, udowodnij to. Podaj przykłady z życia, gdzie dałeś z siebie więcej. Np. Trzy lata z rzędu zrealizowałeś target sprzedażowy pomimo redukcji zatrudnienia. W ten sposób pokażesz, że Ty i Twój zespół jesteście pracowici, a co najważniejsze nie użyjesz nawet tego słowa.

Znacznie lepsza alternatywa: osiągnąć

KREATYWNY, INNOWACYJNY

Myślisz, że to oznacza: “Mam zawsze dobre pomysły.”

Część osób myśli, że to słowa wytrychy. Niestety nie. Jeżeli rzeczywiście jesteś kreatywny, to możesz nazwać tą cechę bardziej efektownie. Popisz się swoją innowacyjnością pokazując przykłady. Jeżeli pracujesz w branży reklamowej pochwal się nagrodami. Zewnętrzne potwierdzenie umiejętności jest zawsze w cenie.

Znacznie lepsza alternatywa: stworzyć

ZNAKOMITE UMIEJĘTNOŚCI KOMUNIKACYJNE

Myślisz, że to oznacza: “Wiem, jak rozmawiać z ludźmi, aby załatwić różne sprawy.”

Jeżeli musisz mówić ludziom jaki jesteś, to oznacza że wcale taki nie jesteś. Dana cecha musi być widoczna na pierwszy rzut oka, aby ludzie ją dostrzegli. No dobra, może nie na pierwszy, ale na pewno w pierwszej rozmowie J

Zamiast nadużywać popularnego sformułowania podaj przykłady na to, jak twoje umiejętności komunikacyjne pozwoliły doprowadzić do pozytywnych rezultatów. Np. Wysłuchałem opinii klientów i na tej podstawie stworzyłem nowy proces, który poprawił efektywność o dwie godziny.

Znacznie lepsza alternatywa: słuchać, poprawiać

ODPOWIEDZIALNY

Myślisz, że to oznacza: “Odpowiadam za to.”

W pracy każdy odpowiada za coś, ale często te wyrażenie jest tak nieprecyzyjne, że nie wiadomo, co konkretnie dana osoba robi. Jeżeli zarządzałeś projektem, napisz to. Jeżeli byłeś pomysłodawcą projektu, napisz to. Dodaj do tego wszelkiego rodzaju statystyki i liczby, a wyróżnisz się.

Znacznie lepsza alternatywa: zarządzać, monitorować

EKSPERT

Myślisz, że to oznacza: “Jestem w tym najlepszy.”

Z pewnością część obowiązków jesteś w stanie wykonać z zamkniętymi oczami. Czy to od razu czyni Cię ekspertem? Prawdziwi eksperci nie muszą tak o sobie pisać. Ich reputacja mówi sama za siebie. Warto jednak podać przykłady. Np. „Opublikowałem 10 artykułów w magazynach branżowych”, czy „Byłem prelegentem na 3 konferencjach branżowych”.

Znacznie lepsza alternatywa: opublikowałem/am

Jakie jeszcze słowa dopiszesz do tej listy?

 

Chcesz otrzymywać najlepsze porady wprost na Twoją skrzynkę mailową? Załóż konto.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Nie przegap nigdy wpisu!

monsterpolska


Back to top