Skip to main content

Jakie umiejętności wymienić w CV?

Jakie umiejętności wymienić w CV?

Jak już wspominaliśmy w innych materiałach, celem Twojego CV jest zachęcenie potencjalnego pracodawcy do odbycia z Tobą rozmowy kwalifikacyjnej. A to oznacza, że każda sekcja CV musi zawierać prawdziwe, wartościowe i wymagane informacje. Jedną z najważniejszych dla pracodawców sekcji jest ta dotycząca umiejętności.

Osoba zatrudniająca chce wiedzieć, co możesz zrobić dla jego firmy, co do niej wniesiesz. Dlatego, aby sprzedać siebie musisz opisać swoje umiejętności i pokazać, jak zamierzasz wesprzeć potencjalnego pracodawcę.

Pisząc CV wielu kandydatów korzysta z utartych zwrotów i wyrażeń, mając nadzieję, że w ten właśnie sposób zaimponuje pracodawcy. Osobiście nie zgadzam się z takim podejściem, wiem jednak, że 80% CV wyszukiwanych jest przez pracodawców na podstawie słów kluczowych.

Zanim zaczniesz wpisywać umiejętności w CV, poświęć trochę czasu i postaraj się zrozumieć, jakie są te wymagane lub pomocne na stanowisku, o które się ubiegasz.

Jeśli wymagane umiejętności nie zostały jasno opisane przez pracodawcę w jego ogłoszeniu, wyszukaj podobnych ogłoszeń na monsterpolska.pl, zapoznaj się ze stawianymi w nich wymaganiami i sprządź ich listę. Następnie zrób listę swoich umiejętności oraz kompetencji oraz sprawdź, które z nich się pokrywają i wpisz je do swojego CV.

A więc jakie umiejętności powinieneś wymienić w CV?

Poniżej 3 kategorie umiejętności.

  • Umiejętności uniwersalne - umiejętności zdobyte na innych stanowiskach lub innej pracy, które łatwo możesz wykorzystać u przyszłego pracodawcy.
  • Umiejętności specjalistyczne – umiejętności ściśle związane ze specyfiką zawodu.
  • Umiejętności adaptacyjne – umiejętności, których nie można udowodnić opierając się na doświadczeniu, ponieważ odnoszą się do cech osobowości.

Najbardziej pożądane przez pracodawców są oczywiście umiejętności uniwersalne oraz specjalistyczne. Upewnij się, że wymieniłeś chociaż jedną, która może wyróżnić Cię spośród innych kandydatów. Poniżej lista tych najbardziej popularnych wśród pracodawców:

  • komunikacyjne
  • praca zespołowa
  • pomysłowy
  • nastawiony na rozwiązywanie problemów
  • elastyczny
  • obsługa komputera
  • techniczne

Jeśli znasz konkretny język programowania umieść tę informację w CV. Jeśli znasz podstawy języka francuskiego, pracodawca chce się o tym dowiedzieć. Nie zawsze możesz oczekiwać, że czytelnik zna konkretny system rachunkowy, ale czytając o nim w CV będzie miał wrażenie, że szybko się uczysz i jesteś otwarty na nowe doświadczenia.