Skip to main content

Przygotuj się na najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Przygotuj się na najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Wiele osób ma spory problem z odpowiedzią na pytania, jakie padają się na rozmowach kwalifikacyjnych. Jednak jest wiele pytań, które zadawane są niemal na każdej rozmowie, a zatem można się do nich wcześniej przygotować. Przeczytaj poniżesz pytania i przygotuj odpowiedzi z wyprzedzeniem. Odpowiednie przygotowanie zwiększy Twoją pewność siebie oraz szansę na powodzenie w czasie rozmowy.

Jakie są Twoje słabości?

Jest to jedno z pytań najbardziej stresujących kandydatów. Staraj się zminimalizować słabości i podkreślić mocne strony. Nie podkreślaj cech osobistych, ale skoncentruj się na doświadczeniach zawodowych. Przykładowo zaznacz, że stale pracujesz nad swoimi umiejętnościami komunikacyjnymi oraz wystąpieniami publicznymi.

Dlaczego powinniśmy Cię zatrudnić?

Podsumuj krótko swoje doświadczenie zawodowe skupiając się na sukcesach i wykorzystaniu swoich umiejętności. W swojej wypowiedzi staraj się pokazać, że będziesz wartościowym nabytkiem dla firmy i możesz znacząco wpłynąć na jej rozwój.

Dlaczego chcesz z nami pracować?

Rekruter poszukuje kandydatów, którzy potrafią odpowiednio zaangażować się w proponowaną pracę, a nie bezmyślnie wysyłają CV, gdy tylko pojawi się jakaś oferta. Zaznacz, że wybrałeś kilka firm, których działalność jest zbieżna z Twoimi doświadczeniami, a praca dla jednej z nich sprawiałaby Ci przyjemność i byłaby spełnieniem zawodowych aspiracji.

Jakie są Twoje cele?

Czasami lepiej jest mówić o krótkoterminowych celach, zamiast rozpościerać wizję odległej przyszłości. Cele długoterminowe w większym stopniu zależą od firmy, w której ostaniesz zatrudniony.

Dlaczego zmieniasz pracę?

Jeśli jesteś bezrobotny, podaj powód odejścia w pozytywnym kontekście np: udało mi się przetrwać dwie rundy korporacyjnych redukcji etatów, ale w trzeciej była ona aż 20-procentowa i objęła również mnie.

Jeśli jesteś zatrudniony, koncentruj się na tym, co chcesz osiągnąć w następnej pracy: po dwóch latach, podjąłem decyzję, aby szukać firmy, która jest zorientowana na pracę zespołową, gdzie mogę wykorzystać moje dotychczasowe doświadczenie.

Z jakiej dotychczasowej pracy byłeś najbardziej usatysfakcjonowany?

Rekruter chce wiedzieć, co Cię motywuje do działania. Jeśli możesz odnieść się do przykładu pracy lub projektu, które dawały Ci satysfakcję, rozmówca zorientuje się co do Twoich preferencji. Możesz zaznaczyć, że byłeś bardzo zadowolony z ostatniej posady, ponieważ pracowałeś bezpośrednio z klientami, co było dla Ciebie bardzo ważne.

Co wyróżnia Cię spośród innych kandydatów?

Co sprawia, że jesteś wyjątkowy? Odpowiedź na to pytanie wymaga oceny Twojego doświadczenia, umiejętności i cech. Dokonaj zwięzłego podsumowania: posiadam zarówno umiejętności techniczne i zdolności do budowania silnych relacji zawodowych. Pozwala mi to wykorzystać swoją wiedzę, by sprawniej komunikować się z klientami.

Jakie są trzy pozytywne rzeczy, które mógłby powiedzieć o Tobie ostatni szef?

Nadszedł czas, aby wyciągnąć stare oceny okresowe i zacytować szefa. Jest to świetny sposób, aby pokazać się w pozytywnym świetle dzięki czyjejś opinii. Zauważ, że poprzedni pracodawca bardzo doceniał Twoje umiejętności oraz wiedział, że zawsze może na Tobie polegać.

Jakiej pensji oczekujesz?

Bardzo korzystne jest, gdy to pracodawca pierwszy wysunie swoją propozycję. Zorientuj się przed rozmową jaki jest średni pułap zarobków na interesującym Cię stanowisko w branży. Zaznacz, że jesteś pewien, iż dojdziecie do porozumienia w tej kwestii i zapytaj ile zazwyczaj zarabiają w danej firmie pracownicy z podobnym doświadczeniem.


Back to top