Skip to main content

Twoje mocne i słabe strony

Twoje mocne i słabe strony


Pytanie o  mocne i słabe strony kandydata to jedna z najczęściej poruszanych kwestii podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Eksperci monsterpolska.pl radzą, jak najlepiej odpowiedzieć potencjalnemu pracodawcy, zwiększając tym samym  szansę na zdobycie upragnionej posady.

Mocne strony

Najlepszym sposobem na wyróżnienie swoich mocnych stron jest spisanie ich jeszcze przed rozmową i podzielenie na 3 grupy.

  • Związane z wiedzą – tutaj wpisz informacje na temat wykształceniai doświadczenia (np. języki obce, dyplomy, szkolenia itp.).
  • Związane z doświadczeniem – w tej części wymień wszystkie umiejętności i projekty, w których sprawdziłeś się w poprzedniej pracy czy szkole (np. analityczne rozwiązywanie konfliktów, komunikatywność).
  • Cechy osobiste – tutaj dodaj Twoje cechy charakteru, które według Ciebie mają pozytywny wpływ na poziom  pracy (np. przyjacielski, otwarty, punktualny). 

Kiedy stworzysz listę cech, wybierz ok. 5 mocnych stron, które według Ciebie pasują najbardziej do tych przedstawionych w ofercie pracy. Postaraj się poprzeć każdą zaletę przykładem.

Słabe strony

Wiadomo, że każdy z nas posiada wady, ale mało kto chce się do nich przyznać, szczególnie na rozmowie kwalifikacyjnej.

Najważniejszym zadaniem podczas odpowiedzi na to pytanie jest zminimalizowanie negatywnego wrażenia i podkreślenie pozytywnych stron. Skoncentruj się bardziej na zawodowych cechach np. „Muszę przyznać, że mam problem ze skupieniem się na szczegółach, ale zawsze proszę o pomoc osoby z zespołu, która weryfikuje detale”.

Zaplanuj swoją odpowiedź

Jeszcze przed rozmową zastanów się w jaki sposób odpowiesz jeśli rozmówca zada Ci pytanie na temat Twoich atutów i mankamentów. Np „Moją mocną stroną jest odporność na zmiany. W poprzedniej pracy jako manager biura obsługi byłem w stanie przekształcić źle zorganizowaną grupę w zgrany i efektywny zespół pracowników. Co do słabości,  mógłbym popracować nad moimi zdolnościami zarządzania. Wciąż staram się rozwijać pod tych kątem”.

Pamiętaj, że rekrutujący chce wiedzieć czy jesteś odpowiednią osobą do tej pracy. Postrzega Cię przez odpowiedzi, których udzielisz. Dlatego postaraj się jak najbardziej podkreślić  mocne strony i to, że mimo słabszych cech jesteś wartościowym kandydatem na to stanowisko.Back to top