Skip to main content

Wyjazd wart zachodu

Wyjazd wart zachodu

14.10.2016

Pani Agnieszka jest opiekunką osób starszych w Niemczech. „Gigantyczną zaletą pracy w są wysokie płace oraz dodatki – darmowe wyżywienie, mieszkanie, dojazd.” – mówi.

– „W sierpniu minęły trzy lata odkąd pracuję jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Nie przesadzę mówiąc, że ta praca postawiła mnie na nogi. Z osoby bezrobotnej – stałam się wykwalifikowanym pracownikiem, z osoby po przejściach w życiu osobistym – zrobiłam się mocno stąpającą po ziemi kobietą, a z człowieka z niepewną sytuacją finansową – stałam się matką, która samodzielnie utrzymuje dom. Nie mogę narzekać, szczęście się do mnie uśmiechnęło.” – opowiada pani Agnieszka Król ze Świebodzina.

Wszystko zaczęło się od kursu

Zanim pani Agnieszka rozpoczęła pracę jako opiekunka pracowała w lokalnym sklepie. Ten upadł, a pracownicy z dnia na dzień zostali na bezrobociu.

– „Zapisałam się do urzędu pracy i zostałam skierowana na kurs zawodowy na asystenta osób niepełnosprawnych. Podczas kursu poznałam dziewczyny, które od kilku lat jeździły do Niemiec i bardzo chwaliły sobie pracę opiekunki. Zaczęłam coraz poważniej przeglądać oferty. Miałam dopiero co zdobyte kwalifikacje, podstawy języka niemieckiego i byłam dyspozycyjna.” – opowiada.

Pani Agnieszka trafiła do firmy Aktivmed24, która zatrudniła ją mimo braku doświadczenia. Firma znalazła dla niej rodzinę, która potrzebowała dyspozycyjnej opiekunki do ciężko chorej osoby. Tak to się zaczęło i trwa do dziś. – „Od trzech lat wyjeżdżam do pracy za pośrednictwem tej samej firmy. Zawsze mam dobre warunki pracy i płacy.” – chwali pani Agnieszka.

System 6 tygodni w pracy, 2 w domu

Na początku pani Agnieszka bała się, że po jednym zleceniu, będzie miała długą przerwę bez pracy. Teraz jest spokojna, bo praca jest jak w zegarku. – „Wybrałam system 6 tygodni w pracy w Niemczech, 2 tygodnie w domu w Polsce. Właśnie z tego powodu prawie zawsze pracuję w innym domu. Osoby, które chciałyby opiekować się tą samą osobą muszą pracować w systemie 6 tygodni na 6 tygodni, wtedy jedną osobą zamiennie opiekują się dwie opiekunki.” – wyjaśnia.

Pani Agnieszka zwykle zajmowała się osobami powyżej 70 roku życia, tylko raz opiekowała się 44 letnim mężczyzną, który cierpiał na stwardnienie rozsiane.

Praca zaczyna się od rana – jedni potrzebują pomocy w toalecie, inni tylko czekają na śniadanie. Potem trzeba – jak w domu – ugotować obiad, zadbać o porządek. Bywa, że osoba potrzebuje towarzysza na spacer albo zakupy. Są osoby, którym należy podać leki. W ciągu dnia opiekun ma zawsze 2-3 godziny przerwy, chociażby wtedy gdy podopieczny drzemie. – „W zależności od rodziny można mieć wolne po kilka godzin każdego dnia albo wziąć urlop na jeden dzień. Wtedy z reguły w zastępstwie moim podopiecznym opiekował się ktoś z rodziny, najczęściej dzieci.” – opowiada pani Agnieszka.

Wyżywienie, mieszkanie, dojazd gratis

Gigantyczną zaletą pracy w Niemczech są płace oraz wszelkie dodatki. – „Jako opiekunka nie wydaję właściwie żadnych pieniędzy mieszkając 6 tygodni w Niemczech. Wystarczą mi pieniądze na drobne wydatki. Wypłata idzie na konto w Polsce.” – mówi pani Agnieszka.

Czy taka wahadłowa praca ma wady? – „Najtrudniej rozstać mi się z 20-letnią córką. Jednak moje wyjazdy sprawiły, że córka szybko dojrzała, stała się odpowiedzialna i obie jeszcze bardziej doceniamy czas, w którym jesteśmy razem.” – mówi.

Komentarz eksperta:

„Zagraniczni pracodawcy, dla których prowadzimy rekrutacje, bardzo cenią pracowitość i zaangażowanie polskich opiekunów i opiekunek osób starszych. Ta praca wymaga cierpliwości, dyspozycyjności oraz przede wszystkim serca. Z drugiej strony, warunki, które oferowane są za pracę w Niemczech czy innych krajach Europy Zachodniej, są wyjątkowo atrakcyjne i rzeczywiście często okazuje się, że taka osoba staje się głównym żywicielem rodziny tutaj w kraju.” – mówi Bartosz Struzik, ekspert międzynarodowego serwisu z ofertami pracy MonsterPolska.pl.

Interesuje Cię praca opiekuna? Zobacz zagraniczne oferty Monster:

 

Chcesz otrzymywać najlepsze porady wprost na Twoją skrzynkę mailową? Załóż konto.

 


Back to top